İç limanda kayalık bir bölge üzerine kurulan Bodrum Kalesi, antik dönemde ada iken daha sonra ana karayla birleşerek yarımada haline gelmiştir.

1406 – 1523 yılları arasında 100 yıldan fazla yapımı süren ve ismi St. Jean Şövalyeleri’nin kalesi olan bu kale, 180 x 185 metre ölçüleriyle Bodrum’da ihtişamlı görünümüyle göz doldurmaktadır.

19.Yüzyıl sonuna kadar hapishane olarak kullanılan kalede 1995 yılında Avrupa’da Yılın Müzesi yarışmasında ‘Özel Övgü’ derecesi alan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi bulunmaktadır.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi bugün sadece geçmişin tarihi eserlerini sergileyen bir alan olmaktan çıkıp, dünyada da benzeri az bulunan ‘Yaşayan Müzecilik’ konseptinin etkileyici örneklerinden biri olmuştur.

BodrumApart sayesinde yakından inceleme fırsatı bulacağınız Bodrum Kalesi’nin iç kısmında farklı ülke adlarıyla anılan kuleler bulunmaktadır.

Bunlar arasında en yüksek olanı ise denizden 47.50 metre yüksekte olan Fransız Kulesi’dir.  Fransız Kulesi dışında; İtalyan, Alman, Yılanlı ve İngiliz kuleleri de yükselmektedir. Bodrum Kalesi’nin doğu duvarı dışında kalan yerler çift beden duvarları olarak adlandırılmıştır.

Bodrum-Kalesi

İç kaleye ulaşmak için 7 kapı geçilmektedir. Bu 7 kapı üzerinde ise karşımıza çeşitli armalar üzerinde haçlar, düz ve yatay bantlar, ejder ve aslan figürleri gibi şekiller bulunmaktadır. İç kalede Şapelin altı da dahil 14 farklı sarnıç göze çarpmaktadır.

Bodrum Kalesi’nin en çok dikkat çeken noktaları ise; kale korunağı, çiftli duvarlar arası su hendeği, asma köprü, kontrol kulesi ve II. Mahmut tuğrasıdır. 19. Yüzyıl sonlarına doğru hapishane olarak kullanılan Bodrum Kalesi,  hamam yapısı ile Osmanlı niteliği kazanmıştır.

bodrum-kalesi 2

Bodrum Kalesi günümüzde Sualtı Arkeoloji Müzesi adı altında yerli ve yabancı turistlere hizmet vermektedir. BodrumApart ile Bodrum’da tatil yapan misafirlerimiz Bodrum Kalesi’nde sergilenen koleksiyonları da görme imkanı bulmaktadır. Sualtı Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen eserler ise şu şekildedir;

  • Türk Hamamı
  • Amphora Sergilemesi
  • Doğu Roma Gemisi
  • Cam Salonu
  • Cam Batığı
  • Sikke ve Mücevherat Salonu
  • Karyalı Prenses Salonu
  • İngiliz Kulesi
  • İşkence ve Katliam Odaları
  • Alman Kulesi

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesinin Telefonu : (0252) 316 25 16′dır.

bodrum kalesi

Bu eserler dışında 33,5 dönüm genişliğindeki arazi üzerinde açık mekanlarda da çeşitli eserler sergilenmektedir. Saint John Şövalyeleri tarafından inşa edilen şimdilerde Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak sergilenen bu Kale, sadece geçmişten izler taşıyan bir müze değil, dünyada eşi benzeri az olan “yaşayan müzeciliğin” en nadide örneklerinden birisidir. BodrumApart ile burada yapacağınız tatil sayesinde umutlarını antik çağ kıyılarında kaybeden gemicilerin yaşam sürdüğü zamanları ve karanlık Ortaçağ şövalyelerinin yaşayıp ömürlerini tükettiği, dünyanın yedi harikası içerisinde bulunan Mausoleum taşlarından oluşturdukları Bodrum Kalesi’ndeki izleri görebileceksiniz. Bodrum’daki Sualtı Arkeoloji Müzesi ülkemizde kendi alanında tek ve dünyanın sayılı müzeleri arasında bulunuyor.


Yorum Yazın